Kelet-Európában még mindig használnak DC-t: a netes forgalom 30 százalékát teszi ki, ami máshol egy százalék alatt marad. Megkésettségnek látszik, pedig nem az.
A DC a web 1.0 technikája: központi szervereket igényel, amiken keresztül a felhasználók megtalálják egymást és egymás fájljait. Keresni is csak az éppen bejelentkezett klienseken lehet. A DC a BitTorrenthez képes lassú, robusztus kövület, Kelet-Európában mégis hódít: itt a netes forgalom 30 százalékát adja, míg máshol az 1 százalékot is alig éri el.
A megkésettségnek tűnő jelenség mögött mélyebb, rendszerszerű okoknak kell lenniük. Hiszen semmiképp nem megkésettség a magyarok vonzódása a társasági hálózatokhoz, sőt, az iwiw megelőzte a nemzetközi konkurenseit (nemrég számoltam be arról, hogy a web 2 széles skálájú szolgáltatásai közül nálunk csak a társasági alkalmazások tudnak a világ más tájaihoz hasonló, sőt azoknál jobb látogatottságot elérni). Biztos vagyok benne, hogy az egyik ok, ami a DC-nél megkésettségnek, az iwiwnél avantgardizmusnak látszik, a kapcsolatok mítosza.
A kelet-európaiknál sehol sem becsülik jobban túl a társadalmi kapcsolatokat, amit csak részben indokolhat az, hogy tényleg nagyobb szerepük van a gazdasági és a politikai életben, mint máshol. Legalábbis a magas megvesztegethetőség erre utal, amiről régebben sokszor, manapság egyre kevesebbet hallani. Nálunk üvegzseb helyett üvegtelefonkönyv programot kellene indítani - ha nem lenne Iwiw. A DC népszerűsége is azzal magyarázható, hogy egy-egy jó szervert kifele zártnak tűnő ismerősi körök használnak, akik csak ajánlással vesznek fel idegeneket (tehát csak másodfokú ismerősként lehet bekerülni).
Ennek ellenére azért mégiscsak mítoszról (ideológiáról) van szó, ami nem feltétlenül igaz, és főleg nem árnyalt. Az embereket nem jellemzi a barátjuk, ahogy a madarakat se a tolluk. Először is azért, mert a kapcsolatok önmagukban nem sokat érnek, legfeljebb helyzetbe hoznak valakit, aztán már muszáj teljesíteni. Másrészt azért, mert paradox módon az ilyen kis társadalmakban, ahol mindenki ismer mindenkit, egy-egy kapcsolat értéke sokkal alacsonyabb, mint máshol, ahol nagyobb távolság van a társadalom tagjai között. És a blogolás alacsony népszerűsége is azt igazolja, hogy a kelet-európai embereket nem érdekli maga az ismerős (amire a blogot kitalálták), csak az, hogy ismerik. Ami elég baj.